برای بازدید مجازی از زیر مدرسه سمیرم اینجا کلیک کنید

 

محوطه تاریخی مدرسه اتابکی ( زیر مدرسه ) در مرکز شهر سمیرم و بخش تحتانی پارک کوهستانی تقرچه در همجواری مسجد و حمام خانعلی واقع شده است.

از دوره اتابکان فارس و استیلای آنان در شهر سمیرم نیز آثاری وجود داشته از جمله ، مدرسه علمیه، شبستان و کتابخانه و محله ای به نام اتابکی که در مرکز شهر بوده است. منافذ ورودی شبستان ها به دلیل تخریب آن نواحی بسته شده و مدرسه و کتابخانه آن نیز معدوم شده و از بین رفته است ولی محدوده جنوبی آنجا که تا چند سال پیش محلی برای برگزاری تعزیه خوانی انتخاب شده بود در شمال محدوده باغ ملکی و در جنوب پارک تفریحی تقرچه با نام زیر مدرسه معروف و شناخته شده است.


این مکان تا چندی پیش محلی برای تجمع جوانان در روزهای سرد زمستان بود و با احداث خیابان و دیوار کشی محدوده ی خیابان ، آن مخروبه های باستانی مسدود و محدود شده است. در این محدوده از سمیرم ، بیش تر تاریخ سمیرم رقم خورده است، وجود نارین قلعه یا قلعه ی وهانزاد که یاقوت حمویی از آن یاد می کند وجود آتشگاه قدیمی ، بندوزیربند ، وجود قدمگاه شاهچراغی و وجود آبشارهای فصلی و آسیاب های آبی در آن محدوده ، بازگو کننده قسمتی از تاریخ سمیرم از زمان زرتشتیان تاکنون می باشد.شهرستان سمیرم با پهنه ای حدود 5297/5 کیلومتر مربع در جنوب استان اصفهان در 31 درجه و 22 دقیقه پهنای شمالی و 51 درجه و 47 دقیقه درازای خاوری نسبت به نیمروز گرینویچ قرار دارد. از شمال به شهرستان شهرضا و از جنوب به استان کهگیلویه و بویراحمد و از باختر به استان چهارمحال و بختیاری و از خاور به استان فارس محدود است.محوطه تاریخی مدرسه اتابکی ( زیر مدرسه ) در مرکز شهر سمیرم و بخش تحتانی پارک کوهستانی تقرچه در همجواری مسجد و حمام خانعلی واقع شده است.

semi-romi.blog.ir