امامزاده زیدبن علی سمیرم در مسیر سمیرم ونک و فاصله یک کیلومتری روستای قلعه قدم

نوشته شده توسط  دی 10, 781

برای بازدید مجاری از امامزاده زیدبن علی سمیرم اینجا کلیک کنید

در مسیر سمیرم ونک و فاصله یک کیلومتری روستای قلعه قدم امامزاده ای با نام امامزاده زید بن علی قرار دارد که نسبشان طبق عقیده اهالی و معتمدین محل به امام سجاد (ع) میرسد. این بنادر محیطی بسیار سرسبز قرار گرفته و وجود ۴ چشمه از ویژگیهای منحصربه فرد آن به شمار می رود. وجود درختان بید، نارون وگردو در اطراف امامزاده مکانی سیاحتی و زیارتی را برای زائرین فراهم ساخته است. امامزاده زیدبن علی (ع) از نقاط ییلاقی و بسیار خوش آب و هوای منطقه است که مالک باغهای آن خوانین قشقائی بودند و تخت و چشمه و باغ بسیار بزرگی سرتاسر دره ‌ای پوشیده از انواع درختان مخصوصا درخت تبریزی که قدمت چند صد ساله دارد و در اطراف باغهای سیب سرسبزی آن نواحی را دو چندان کرده است.

این بنا تا سال ۱۳۸۳ بنایی با مصالح خشت و گل بوده و همان سال به همت هیئت امناء خیرین و ادارة اوقاف شهرستان سمیرم بنای جدید جایگزین بنای قدیم آن گشته است. گنبد دو پوش امامزاده به ارتفاع ۱۴متر از کف روی بقعه قرار گرفته و ضریحی چوبی جدید با روکش استیل، نقره و طلا در ابعاد ۲/۸۰×۱/۸۰ در سال ۱۳۹۱ با همت هیئت امناء و نظارت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ساخته و روی سنگ مزار قرار داده شده است. درخت کهنسال گردویی در این امامزاده وجود دارد که آن را مقارن با شهادت امامزاده می دانند. بنای قدیمی زیارتگاه امام زاده زید بن علی (ع) را به دستور سلطان غازان خان ایلخانان و به کوشش حاکم وقت اصفهان ساخته اند. وجود آثاری در اطراف امامزاده از جمله آسیاب ‌های آبی، خرابه‌ های ده نخودان و سنگ‌ های عصاری و سنگ قبرهای قدیمی نشان از سکونت و قدمت منطقه دارد.


جاذبه های نزدیک
یکی از تفریحگاه های سرسبز  شهرستان سمیرم منطقه زینعلی واقع در جاده سمیرم-ونک در ۱۵ کیلومتری شهر سمیرم می باشد که از نظر آب و هوا در صدر خوش آب و هواترین مناطق شهرستان می باشد.

 

  • با سلام منتظر نظرات سازنده شما هستیم
  • نظر دادن

    Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.