روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر سمیرم
روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر سمیرم
مکانهای دیدنی و جاذبه های طبیعی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط شهرداری سمیرم   
دوشنبه, 12 دی 1390 ساعت 17:11

مکانهای دیدنی و جاذبه های طبیعی:

آنچه که شهر سمیرم را بارز و هرگونه طراحی و برنامه ریزی را شاخص و پروژه های پیشنهادی را توجیه اقتصادی و تحقق پذیر می نماید،موقعیت جغرافیایی شهر سمیرم،فاصله منسب وجاده آسفالته با اصفهان با شرائط اقلیمی و آب و هوای معتدل در بهار و تابستان وتوپوگرافی استثنائی با ارتفاع2400متری و چشم اندازهای زیبا و قرارگیری (محله قلعه)در دامنه کوه که به صورت پلکانی ساخته شده و بالاترین نقطه شهر تا سطح شهر حدود750-700متر اختلاف دارد و همچنین وجود پارکهای تقرچه و دریاچه در مرکز شهر آبشار سمیرم در مجاورت آن می باشد.

1-آبشار سمیرم:

آبشار سمیرم در 12کیلومتری شمال شرقی سمیرم واقع،ارتفاع آن33متر و یکی از بهترین تفرجگاه های شهر سمیرم و حتی شهر اصفهان می باشد،آبشار سمیرم در تمام طول روز دلپذیر و خوشایند است.آب آبشار پس از گذراندن دو تا سه کیلومتر ادامه می یابد و به مزارع و باغهای قسمت شرقی سمیرم رسیده و آنها را آبیاری می کند حجم آب آبشار بسته به نزولات آسمانی متفاوت است.

2-تخت سلیمان:

در حدود45کیلومتری جنوب شرقی سمیرم روستایی وجود دارد که نام آن آب ملخ می باشد.این روستا در منتهی الیه دره ای قرار دارد که در روز3 الی4 ساعت آفتاب دارد و به همین دلیل به روستای نیم روز معروف است،در کف دره رودخانه ماربر جریان دارد که همان نزدیکی به رودخانه خراسان می پیوندد،در حاشیه رودخانه و بطرف بالا جایی است که سنگ ها جداشده از قله کوه سر به هم برده و تخت و جایگاهی بسیار جالب بوجود آورده است که به تخت سلیمان معروف است،تختی از سنگ بر روی رودخانه بسته و باعث اتصال دو کوه به هم شده است و در حقیقت پلی طبیعی بوجود آورده است و مضاف بر آن از دل سنگ چشمه ای بسیار سرد فوران می کند.

3-پارک تقرچه:

تقرچه قسمتی از دامنه کوه بین محله های پایین و محله قلعه است که با ارتفاعی حدود700متر در سراشیبی بین این محله ها واقع و آثار و بقایای غارهای قدیم بوضوح در آن دیده می شود مردم با هنرمندی هرچه تمامتر بدنه کوه را خالی کرده به صورتی که چهار دیوار اتاق حداقل دوطرف آن را سنگهای طبیعی تشکیل داده و از زمان قدیم به تناسب زمان تزئین شده است و به نحوی بین این کوهها کند و کاری و حجاری کرده اند بطوریکه جوی آبی که از میان سنگ ها عبور می کرده نتوانسته به منازل مسکونی رخنه کند،در هر کدام ازاین کند و کاریها یا به اصطلاح نیمه غارها آثاری از فبیل اجاق،تنور و تزئینات دیگر وجود داشته که مسکونی بودن آن محل را در زمان قدیم ثابت می کند.تقرچه با همت شهرداری به صورت یک پارک تفریحی در آمده که با توجه به آب و چشم انداز و وجوه کوه در صورت طراحی و اجرا می تواند به یکی از بهترین تفرجگاههای اصفهان تبدیل گردد.

4-چشمه خوانسار:

این چشمه از ارتفاع 900-800متری کوه بهرز در تنگه ورودی شهر بنام تم خونسار سرچشمه می گیرد و دارای آبی زلال و خنک می باشد.علاوه بر زیبائی و طراوت و شادابی که به شهر سمیرم داده از وسط محله خواجگان عبور کرده وبه اراضی کشاورزی و باغات پایین دست می رسد.

5-چشمه خانعلی:

چشمه خانعلی از دل مسجد خانعلی بیرون می آید که از زمان سلجوقیان به یادگار مانده،آب چشمه علاوه بر مصرف در وسط بلوار امام خمینی جاری است و در مسیر علاوه بر زیبایی جهت آبیاری مزارع و باغات پایین جاری است.

6-سدحنا:

یکی دیگر از مکانهای دیدنی و جلوه های زیبای سمیرم سدخاکی حنا و محدوده آن است که علاوه بر تحت پوشش قراردادن پنج هزار هکتار اراضی کشاورزی دارای مناظر بسیار زیبا و دیدنی است.

به غیر از محلهای فوق الذکر سمیرم دارای مکانهای دیدنی است،روستای زیبای خفر (عروس ونا)یکی از روستاهای زیبا و محل تجمع و کوچ عشایر ایل قشقایی در فصل بهار و استقرار سیاه چادرها است.

باغهای سیب در تمام شهر و روستا و مزارع سرسبز در فصل بهار ،دشت های لاله سرنگون،روستاهای اطراف رودخانه ماربور و خراسان و... و چشم اندازهای طبیعی و زیبای دامنه کوه دنا و...... .

معرفی محورهای اصلی گردشگری در شهر سمیرم:

باتوجه به عوامل جغرافیایی و طبیعی و تاریخی شهر و شهرستان سمیرم می توان گفت شهر سمیرم دارای پتانسیل ایجاد و احداث یک منطقه گردشگری را دارا و مکانی مناسب برای سرمایه گذاری است،در همین راستا شرکت توسعه گردشگر استان اصفهان نیز مناطق آب ملخ،،سدحنا،پادنا و چشمه بابازرنگ،بی بی سیدان،ونک،چهل چشمه،زیدبن علی را بعنوان مناطق نمونه گردشگری معرفی نموده است،ولی علیرغم وجود پتانسیل های موجود در منطقه تاکنون هیچ اقدامی یا سرمایه گذاری از طرف ارگانهای دولتی و یا بخش خصوصی صورت نپذیرفته.این موضوع مسلماًناشی از معرفی نشدن منطقه و عدم شناخت مردم از امکانات شهر و شهرستان سمیرم بوده و نتیجتاًهرگونه اقدامی توسط بخش خصوصی برای سرمایه گذاری بدون توجیه اقتصادی یک ریسک بوده اکنون با توجه به مطالعات طرح مداخله در بافت شهر سمیرم و توجیه تحقق پذیر بودن طرح و داشتن توجیه اقتصادی و بلحاظ هماهنگی ارگانهای ذیربط(میراث فرهنگی-شرکت توسعه گردشگری-سازمان مسکن و شهرسازی-شهرداری سمیرم-شرکت عمران و مسکن سازان منطقه مرکزی)به منظور الگو قراردادن برای بخش خصوصی محدوده طرح گردشگری یا پروژه های ویژه با اولویت اجرای مسیر های عابر پیاده و محور ها،آزادسازی مناطق مخروبه مسکونی،کف سازی معابر،ساخت هتل،رستوران،چایخانه با پارکینگ و مکانهای اقامتی و خدماتی و مسکونی با طرح های ویژه مناسب منطقه جهت سرمایه گذاری پیشنهاد گردیده است.

مشخصات مطلب

تاریخ انتشار: دوشنبه, 12 دی 1390 ساعت 17:11 | شناسه مطلب: 56 |
نظر
افزودن جدید جستجو
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
 

کامپوننت نظرات بر مطالب، جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا - http://www.joomla.ir"

 

پيام نوروزي

اقتصاد مقاومتي ، توليد و اشتغال

شهردار سمیرم

*****اطلاعیه*****

*** شهر خوب نشانه شهروند خوب است ***

روابط عمومی شهرداری وشورای اسلامی شهر سمیرم از همراهی و همکاری مردم شریف شهرمان که با صبر و حوصله در خصوص اجرای عملیاتهای حفاری و خاکبرداری پروژه های شهرداری جهت مناسب سازی معابر که ایجاد مزاحمت شده است کمال تقدیر و تشکر را داریم .

 

شهروندان محترم با توجه به اینکه خودروهای حمل زباله شهرداری درب منزل شما مراجعه می نمایند از قرار دادن زباله ها خارج از ساعات تعیین شده در کنار معابر جدا خودداری نمایید. همچنین به علت اینکه روزهای جمعه زباله ها جمع آوری نمی گردد از بیرون گذاشتن زباله در راین روز خودداری نمایید .  همکاری شما باعث بهبود روند خدمات رسانی از طرف شهرداری می شود .

اوقات شرعی سمیرم

امار سایت

طراحی و پشتیبانی سایت:شرکت کامپیوتری اپل سمیرم